STŘEDNÍ AMERIKA 2001 - Náš příběh...
KOSTARIKA
KOSTARIKA - Základní informace
NIKARAGUA
NIKARAGUA - Základní informace
Vážení návštěvníci,
kliknutím na příslušnou vlajku státu se Vám zobrazí základní informace a různá doporučení, tak jak jsem je mohl zaznamenat během našeho měsíčního putování v této oblasti. Nestačí Vám to? Dotazy, komentáře, připomínky ? Prosím, napište mi, rád vám odpovím a napíši více detailů. Děkuji.
Jak přežít ve Střední Americe ?
Deset malých základních rad pro cestu po Kostarice a Nikaragui:
 • 1. Úředním jazykem obou států je španělština. V Kostarice se většinou také domluvíte anglicky, ale v sousední Nikaragui o mnoho hůře. Rada zní: Naučte se základní slovíčka, číslovky a dotazy v jejich rodném jazyku, protože vás budou více brát a nebudou myslet, že jste bohatí Američané, které musí natáhnout za každou cenu. Také nezačínejte rozhovor v angličtině - lépe to vypadá.
 • 2. Letecky se do této oblasti dostanete bez problémů. Pokud plánujete návštěvu obou zemí, tak je nejlepší přílet do jedné a odlet z druhé, protože díky tomu ušetříte až dva dny cestování a cena letenky je v obou případech stejná. Při rezervaci letenky si rovnou domlouvejte i místo v letadle (platí hlavně pro MartinAir) a dejte si pozor, aby jste měli US vízum, které je nutné na většinu letů. Nevýhodou opravdu levných letenek (okolo 17 000,- Kč) jsou třeba i tři přestupu např. v Londýně, NYC a Miami. Pokud nestihnete svůj přípoj, tak je to váš problém, nikoliv letecké společnosti. Také bývají omezené pouze pro osoby mladší než 25 let. Průměrná cena letenky se pohybuje od 20 do 25 tisíc korun českých.
 • 3. Nejvhodnější doba k návštěvě je možná prosinec až duben, kdy je období sucha, které zaručuje pouze 5 deštivých dní za měsíc. Samozřejmě toto období má své nevýhody a to v podobě velkého počtu turistů (takové pláže bez lidí....to je něco), dražších cenách nejen v hotelech a další. Mě osobně se zdá nejvhodnější doba, kdy nastává přelom deštného a suchého období. Třeba zaří a říjen je také zajímavým obdobím, protože např. velké počty želv připlouvají na pobřeží klást svá vejce.... Během naší návštěvy bylo 60% dní slunečných a 40% deštivých nebo zatažených. Vše velice záleží na štěstí a vaší správné volbě....
 • 4. Přivezte si s sebou na cestu pouze americké dolary a šeky American Express, protože s jinými měnami zde nepochodíte (nebo budete mít zbytečné problémy). Banky mají totiž kursovní lístek jen k americkému dolaru.
 • 5. Nezapomeňte si vzít s sebou pevné a pohodlné sandály, protože zjistíte, že jsou tím nejlepším pro chůzi v těchto zemích a to nejen po plážích, městech, ale i v džunglích, kde se budete muset brodit říčkami a pevná trekingová obuv vám jen tak do druhého dne neuschne. Tu použijte až půjdete třeba na Cerro Chirripo.
 • 6. Pokud si chcete přivést co nejvíce krásných fotek zvířat a rostlin, tak nešetřete na fotoaparátu s velkým objektivem, na filmech a stativu. V džungli je i když svítí sluníčko často tma a mnohé snímky tak nemusí vyjít. Pokud budete trpěliví, tak se vám může podařit ulovit opravdu pěkné snímky místní fauny. Třeba já si přivezl skoro třicet rozmazaných snímků zvířat a rostlin, převážně orchidejí...Přesto se docela moje ostatní snímky podařily. Samozřejmě se s drahým fotoaparátem nikde moc nepředvádím, jinak ....
 • 7. Co dalšího si určitě nezapomenout vzít s sebou? Tak je to asi určitě silný repelent a pokud mám moskytiéru, tak tu také, dále je to určitě krém na opalování s faktorem okolo č. 16 (alespoň pro začátek) a něco na filtraci vody (hlavně, pokud půjdu do parku a sluníčko bude hodně svítit a pitnou vodu co jsem si nesl mi již došla…). Všechno se dá určitě v Kostarice koupit, ale nebude zrovna levné. Co nebrat s sebou? Hlavně nic zbytečného…Pokud neplánujete výstup na nejvyšší horu Kostariky, tak se nemusí brát třeba spacák, ale člověk nikdy neví, kde večer skončí…
 • 8. Jaké místa třeba nevynechat ? V Kostarice je to NP Corcovado - pro svoji přírodu na kterou se nezapomíná..., NP Palo Verde - pro velký počet druhů ptactva, vulkán Arenal - pro svoji aktivitu a okolí, Cahuita - pro jiné lidi a pláže, Cerro Chirripo - pro pohled na Atlantik a Pacific z jednoho místa. V Nikaragui je to určitě Isla de Ometepe - pro jeho lidi i přírodu, Leon - pro jeho kostely, San Carlos de San Juan - trochu jiná Nikaragua a pokud nebude hurikán na východním pobřeží, tak tuto oblast pro svoji přírodu.
 • 9. Dávejte si velký pozor kam a na co šlapete, protože zdejší příroda má svá úskalí. Pozor si dávejte hlavně v různých parcích, kde na vás číhají jedovatí hadi, žabičky, brouci, ale i třeba škorpióni. Rada typu: "Nejdřív klacek a potom noha" není jistě přehnaná, třeba v džungli ve vysoké trávě mimo stezku...
 • 10. Berte všechny věci takové jaké jsou a nic si dopředu moc neplánujte a nepředstavujte....Ono to nakonec všechno dopadne úplně jinak, stejně jako v našem případě.

 • Poslední aktualizace : 18.01.2005
  Copyright © 2001 - 2005 Pavel Světlík