STŘEDNÍ AMERIKA 2001 - Náš příběh...
KOSTARIKA
KOSTARIKA 2001 - Základní informace
NIKARAGUA
NIKARAGUA 2001 - Základní informace

NIKARAGUA

 • VSTUPNÍ PODMÍNKY
  Do Nikaragui jsme přicestovali pouze pozemní cestou, proto mohu pouze říci o této možnosti. Pokud máte platný pas nepotřebujete žádné vízum, protože přímo na hranicích se platí za turistickou kartu, kterou je nutné mít po celou dobu pobytu u sebe a při opuštění země ji odevzdat. Při vstupu je potřeba sdělit informace úředníkovi, který za nás následně vyplnil vstupní kartu o účelu cesty. Oficiálně se za tento úkon platí 2 US$ (na které se dostane také potvrzení) a pak je v mnoha případech požadován neoficiální poplatek pro úředníka ve výši 5 US$ (po nás požadován v San Carlos). Asi na hranicích Peňas Blancas nebude požadován, protože se jedná o větší hranice, kde je více úředníků. Při opuštění země pozemní cestou se platí oficiální poplatek ve výši 2 US$ v pracovní dny a v hlavní pracovní dobu. Mimo hlavní pracovní dobu (večer, v noci, brzo ráno), o víkendu a ve státní svátky se platí 4 US$. Ve většině případech znají naši zemi stále jako Československo... Dle informací lidí co jsme potkali, tak se při opouštění země letadlem platí na letišti odletová daň již ve výši 25 US$.

 • PENÍZE
  Nikaragua patří mezi jednu z nejvíce chudých zemí v této oblasti, ačkoliv to na první pohled nevypadá. Země je hodně sužována různými hurikány a zemětřeseními a tak to také vypadá. Vláda zde také musí živit velice početnou armádu, kterou například sousední Kostarika zrušila. Na běžné přežití turisty stačí 10 - 15 US$ na den a to pokud bude využívat levnější ubytování, běžnou dopravu a budete k jídlu navštěvovat levnější restaurace nebo jíst na stánkách na ulici. Za vstupy do národních parků, kterých není tolik jako v sousední Kostarice se platí průměrně 5 US$ za vstup. Více o cenách za služby, ubytování a stravu naleznete níže nebo přímo v našem příběhu. Používaným platidlem je Cordobas, ale oproti Kostarice se zde běžně nepřijímají US $. V době naší návštěvy (11/2001) byl kurs 1US$= 13,0 - 13,5 Cordobas a to v závislosti na místě. Jiné peníze než US dolary sebou neberte, protože vám je nikde nevymění. Banky mají kursovní lístek pouze pro americký dolar! Je samozřejmě dobré část peněz mít v šecích a jako nejlepší mohu doporučit AMEX, se kterými nebyl žádný problém při výměně. U většiny bank je poplatek za výměnu peněz 1US$ nebo nic. Jako zálohu doporučuji platební kartu VISA, protože je asi nejvíce rozšířená a nejvíce bankomatů ji akceptuje. Síť ATM je zatím velice málo rozšířena. Vždy mějte dostatek hotovosti při sobě, jinak se můžete dostat do problémů.

 • VŠE OKOLO LIDÍ
  Populace v Nikaragui je velmi mladá, většinu tvoří mladí lidé do 20 let. V místech kde jsme se pohybovali byli lidé přátelští a milí. Na ulicích nás nikdo neotravoval. Podle Lonely Planet, ale existují v Nicaragui místa, kde není dobré se pohybovat - jsou to oblasti na severovýchodě a severu země. Tyto oblasti nejsou zcela pod kontrolou vlády a oblasti byly nedávno postiženi hurikánem. Taky v Managui je situace jiná, jako v každé rozvojové zemi je v hlavním měste hodně chudých lidí, otravných obchodníků a žebráků. Je lépe používat taxík při pohybu městem. Etnické složení obyvatel je jiné než v Kostarice. Většina obyvatele jsou mestici, menší procento potomci Evropanů a černoši. Poznání lidí a příroda je asi ten hlavní důvod, proč jste sem přicestovali....?!

 • PŘÍRODA
  Ničevá zemětřesení a hurikány jsou na této zemi vidět a také hodně postupující zemědělství mají za následek, že příroda je v porovnání se sousední Kostarikou v hodně špatném stavu. Dřívější občanská válka nenutila místní vládu k ochraně přírody a proto se nestihl vybudovat tak solidní systém národních parků jako v Kostarice. Také zde neexistuje důkladný systém čištění kanalizačních odpadů a většina končí v řekách a v moři. Přesto si na své přijdou botanici, přátelé fauny a také ti co chtějí ležet celou dobu na pláži nebo běhat po horách i vulkánech. Samozřejmě, že návštěva místní přírody má svá pravidla a úskalí, která je nutné dodržovat, protože s mnohým se u nás nesetkáte... Poznání lidí a jejich zvyků, včetně poznání přírody je asi ten hlavní důvod, proč jste sem přicestovali....?!

 • DOPRAVA
  Nejlepší způsob dopravy po Nikaragui je autem. Offroad 4x4 není nezbytně nutný, protože Nicaragua není tak hornatá jako Costa Rica a hlavní silnice jsou v celkem dobrém stavu (avšak celkově jsou silnice v hrozném stavu). My jsme používali na našich cestách autobusy, minibusy, taxíky a loď. Na kratší vzdálenosti jsme jezdili autobusy - staré americké školní a na delší trasy jsme používali minibusy. Je to sice dražší, ale mnohem pohodlnější a lehce si ohlídáte svoje zavazadla. Cena minibusu se pohybuje v rozmezí 1-2$/50km, na kratší vzdálenosti je cena za kilometr vyšší. V Nikaragui existuje hustá síť autobusových linek, tak není problém se dostat kam chcete. Cena za používání busu je v porovnání s Kostarikou o něco levnější a průměrná cena se pohybuje okolo 1US$ za 60 km. Někdy toto pravidlo neplatí, a to hlavně v místech, kde prakticky neexistuje silnice. Při používání taxíku je dobré si dohodnout cenu předem, taxikáři moc smlouvat nechtějí, ale při troše štěstí se to občas podaří. 5km v hlavním městě vyjde zhruba pro 2 osoby na 1,5 US$.

 • UBYTOVÁNÍ
  V našem případě budeme opět hodnotit pouze to levnější. Náročnější turisté si přijdou na své pouze ve velkých městech nebo v hodně turistických centrech. Budou to mít rozhodně těžší než v sousední Kostarice. Ceny za ubytování v levnějších hotelech (extreme basic) se pohybují v rozmezí 2 - 5 US$ za osobu v dvoulůžkovém pokoji a jedná se většinou o hodně nízký standart. Jedná se o pokoj občas bez oken, většinou se společnou sprchou i záchodem, občas větrák a dvě proleželé postele (pružinové) s prostěradlem i na přikrytí. To co mám v jednom hotelu za 2,5 US$ nemusím mít v jiném ani za 10 US$ t.j. neznamená to, že se vám dostanou stejné služby na jiném místě.. Za stejnou cenu může být jinde také velký rozdíl a vždy platí prohlédnout si předem pokoj, zámek, toalety a sprchu, kde samozřejmě vyzkoušíme funkčnost, než se ubytuji. Stav objektů, kde se nacházejí levné hotely jsou mnohokrát v hrozném stavu. Při výběru se můžu vyhnout místům, kde se nachází restaurace nebo bus terminál, ale čemu se vždy nevyhnu je hluk od sousedů (dřevěné nebo papírové stěny) vlhkost, komáři a vedro v pokoji. Se stanováním je to o něco horší než v Kostarice. V některých místech je stan jedinou možností jak se ubytovat, protože jsou třeba hotely obsazeny nebo neexistují.

 • STRAVOVÁNÍ
  Zajištění potravy a to při využití místních obchodů, trhů a restaurací není v této zemi vůbec žádný problém. V porovnání s Kostarikou zde nehledejte solidní supermarkety v každém větší městečku, protože se žádné nekonají. Nikaragua nepatří mezi země s dobrou hygienickou úrovní a je to občas znát. Vodu v porovnání s Kostarikou jsme si nedovolili pít z vodovodu, ale pouze balenou. Většinu pokrmů v restauraci tvoří: rýže, fazole, zelí, kuřecí a hovězí maso, ryby, sýry a vajíčka. Běžná snídaně nebo svačina v restauraci vyjde většinou na 1 - 4 US$. Oběd nebo večeře s nápojem (limo,pivo) se většinou pohybuje v rozpětí od 1-6 US. K pití v restauraci je možné získat "refresco naturale" (voda se šťávou) okolo 0,2 US$, cola,fanta atd. okolo 0,8 US$ nebo pivo za 0,7 - 2,5 US$ podle druhu a místa. V restauracích jsme se nesetkali s tím, že by po nás bylo požadování nějaké daně.Ceny zboží v obchodech jsou ve většině případů v porovnání s ČR o něco nižší, řádově však jsou na stejné úrovni. Více informací o cenách naleznete samozřejmě v našem příběhu nebo na požádání sdělím.

  Nestačí Vám to? Dotazy, komentáře, připomínky ? Prosím, napište mi, rád vám odpovím a napíši více detailů. Děkuji.
 • Poslední aktualizace : 18.01.2005
  Copyright © 2001 - 2005 Pavel Světlík