STŘEDNÍ AMERIKA 2001 - Náš příběh...
KOSTARIKA
KOSTARIKA - Základní informace
NIKARAGUA
NIKARAGUA - Základní informace

KOSTARIKA

 • VSTUPNÍ PODMÍNKY
  Pokud máte platný pas nepotřebujete, žádné vízum (do 30 dní), protože s ČR je vízová povinnost zrušena delší dobu. Při vstupu je potřeba vyplnit formulář o účelu cesty a informace o dováženém zboží. Neplatí se žádný vstupní poplatek. Při opuštění země pozemní cestou se platí oficiální poplatek ve výši 200 Colonů (asi 0,7 US$), který může být v mnoha případech navýšen o neoficiální poplatek (podporu úředníka) ve stejné výši (Los Chiles) nebo nižší (Paso Canoas). Při opouštění země letadlem se platí na letišti odletová daň ve výši 17 US$. Pokaždé se opět vyplňují stejné formuláře, které se zanášejí do počítače. Přesto na mnoha místech naši zemi znají stále jako Československo...

 • PENÍZE
  O Švýcarsku je známo, jak je Kostarika často označována, že to v Evropě je drahé a to stejné platí i v případě Kostariky, ale jen pokud si chcete opravdu hodně užívat. Na běžné přežití stačí 18 - 20 US$ na den a to pokud bude využívat levnější ubytování, běžnou dopravu a budete k jídlu navštěvovat levnější restaurace (sodas). Pokud si budete chtít dopřát nějaké výlety (např. šnorchlování, lodí po řece, průvodce do parku...) a zábavy (Canopy tour, Sky walk, půjčení kola, kajaku...), bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. Všeobecně je Kostarika pro dvě osoby hodně drahá a nejlepší je cestovat v menší skupině, nejlépe ve čtyřech, aby se mohly náklady dobře rozložit a lépe o cenách smlouvat. Celá Kostarika je velice hodně ovlivněna přílivem peněz od amerických turistů a ty jak známo, kazí ceny všude na světě. Nejlevněji se dá žít v hlavním městě San Jose, nejdráže v turisticky hodně navštěvovaných místech např. El Coco, Monteverde... Více o cenách za služby, ubytování a stravu naleznete níže nebo přímo v našem příběhu. Používaným platidlem je Colon, ale běžně se dá platit i s US $ (bankovky s co nejmenší hodnotou max. 20 US$), který se stává skoro národní měnou. V době naší návštěvy (11/2001) byl kurs 1US$= 325-342 Colonů a to v závislosti na místě. Jiné peníze než US dolary sebou neberte, protože vám je nikde nevymění. Banky mají kursovní lístek pouze pro americký dolar! Je samozřejmě dobré část peněz mít v šecích a jako nejlepší mohu doporučit AMEX, se kterými nebyl žádný problém při výměně. Nejlepší bankou pro výměnu peněz je Banka Cuscatlan, kde si neúčtují žádný poplatek oproti Banco de San Jose, kde si účtují min.2,5 US$. U většiny ostatních bank je to 1US$. Jako zálohu doporučuji platební kartu VISA, protože je asi nejvíce rozšířená a nejvíce bankomatů ji akceptuje (bankomaty Banco Nacionale většinou nepřijímají karty cizích bank). Síť ATM je na velice dobré úrovni.

 • VŠE OKOLO LIDÍ
  Lidé v Kostarice jsou opravdu příjemní, přátelští vůči všem většinou ohleduplní, celkově však bezstarostní. Většinu obyvatel tvoří barva pleti "bílá" a pouze na Karibském pobřeží místy převládá barva pleti "černá a hnědá". Úředním jazykem je španělština a je opravdu dobré znát několik frází, protože je občas domluva s místními složitější. Mnohokrát si lidé chtějí s vámi jen tak popovídat, ale bez španělštiny je to o ničem....Na Karibském pobřeží v okolí Cahuity, Puerto de Talamanca se obyvatelstvo mezi sebou domlouvá také angličtinou. Zde se také nacházejí zbytky původního indiánského obyvatelstva, ale narazíte na ně i na jiných místech v Kostarice. Ve větších turistických místech není problém se domluvit prostřednictvím anglického jazyka. Kriminalita je na stejné úrovni jako např. v Praze , ale není to hlavní důvod k obavám při cestě do této země. Pokud nebudu provokovat, nic se většinou nestane. K rizikovým místům po setmění patří, jak jsme měli možnost poznat, patří v centru San Jose - okolí Coca-Cola Bus terminálu, Avenidas 3-9 v místech křížení Calle 6-14. K jiným místům v Kostarice patří samozřejmě přístavy a to Puntarenas v okolí marketu a také Puerto Limón. V Cahuitě a Puerto de Talamanca je dobré nedávat příčinu k rozepři s místním obyvatelstvem a také večerní procházky vám zde budou znepříjemňovat prodavači drog. Pokud si pronajmete auto, tak nezapomínejte, že pokuty se nikdy neplatí policii na místě, ale až složením peněz do banky.

 • PŘÍRODA
  To je snad ten hlavní důvod, proč jste sem přicestovali....?! Na své si přijdou botanici, přátelé fauny a také ti co chtějí ležet celou dobu na pláži nebo běhat po horách i vulkánech. Samozřejmě, že návštěva místní přírody má svá pravidla a úskalí, která je nutné dodržovat, protože s mnohým se u nás nesetkáte... např. neplavu daleko do moře, kde mě odnese proud nebo si dávám pozor na hady a různá další zvířátka např. škorpióny. Návštěva několika národních parků, včetně nedotčených tropických pralesů, koupání v Pacifiku i Atlantiku na plážích bez lidí, černý i bílý písek, ....o tom by se dalo psát do nekonečna. Prostě je to ještě stále ráj na zemi, který je bohužel pomalu, ale jistě ničen rozrůstajícím se zemědělstvím a to především pěstováním banánů a jiného subtropického ovoce. Také obří turistické komplexy na plážích nedávají do budoucnosti žádnou šanci na zachování krásné přírody. Výhodou této země je dobrý systém národních parků, ale mocná loby a peníze nadnárodních společností jsou bohužel v mnoha případech silnější...

 • DOPRAVA
  Nejlepším způsobem, jak poznat dokonale Kostariku je najmout si auto 4x4 (okolo 400US$ za týden), což je, ale dosti drahá záležitost a nás se tato možnost netýkala. Ještě lepší způsob, jak poznat život normálních lidí i navštívit jednotlivá místa je používat dosti rozšířenou autobusovou dopravu, která se snad dostane všude a to do i do míst, kde by jste autobus nečekali. Cena za jízdu busem se většinou pohybuje okolo 400 Colonů (1,2 US$) za 45km. Např. cesta od hranic Panamy do San Jose vyjde na 7,6 US$, San Jose - Puerto Limon na 2,8 US$. Ve městech je to samozřejmě taxi, kdy se cena určí podle místa cíle. Vždy domlouvat cenu předem! Cena pro dva v San Jose od Caribe terminal (Calle central x Av 15) na bus terminal do Puntarenas (Calle 16 x Av 12) t.j. asi za 2,5 Km požadovali 3 US$. Pokud chcete poznat odlehlejší místa v Kostarice, budete nuceni použít terénní taxi, což je docela hodně finančně náročné a někde také lodě. V případě lodí je nutné rozlišovat "public" a najmutí lodě pouze pro vás. Veřejná, která je samozřejmě levnější, ale na některých místech neexistuje a je nutné volit najmutí lodě, za které se platí většinou okolo 30 US$ na hodinku. Příklady ceny za osobu ve veřejné lodní dopravě (malá loď pro asi 25lidí): Los Chiles- San Carlos (NIC) = 8 US$ ; Puerto Viejo de Sarapiquí - Trininad = 3,6 US$ nebo např. velká loď Puntarenas - Parquera = 1,7 US$. Vnitrostátní letecká doprava malým letadlem stojí většinou 60 US$ za let na osobu. Více informací o cenách naleznete samozřejmě v našem příběhu.

 • UBYTOVÁNÍ
  V našem případě budeme hodnotit pouze to levnější, ale na své si v této zemi přijdou i velice nároční cestovatelé. Ceny za ubytování v levnějších hotelech se pohybují v rozmezí 3-7,5 US$ za osobu v dvoulůžkovém pokoji a jedná se většinou o standart typu horší turistické ubytovny v ČR. Jedná se o pokoj občas bez oken, s vlastní nebo společnou sprchou i záchodem, ručník, toaletní papír, větrák a dvě čisté postele s prostěradlem i na přikrytí. To co mám v jednom hotelu za 6 US$ nemusím mít v jiném ani za 10 US$ t.j. neznamená to, že se vám dostanou stejné služby na jiném místě.. Za stejnou cenu může být jinde také velký rozdíl a vždy platí prohlédnout si předem pokoj, zámek, toalety a sprchu, kde samozřejmě vyzkoušíme funkčnost, než se ubytuji. Při výběru se můžu vyhnout místům, kde se nachází restaurace nebo bus terminál, ale čemu se vždy nevyhnu je vlhkost, komáři a vedro v pokoji. Pokud chci ušetřit za ubytování, tak sebou potáhnu stan a jsem ubytován většinou za 2-3 US$ za noc nebo zadarmo. Někde to samozřejmě není možné jako např. některé parky, pláže, soukromé pozemky a hlavní město.

 • STRAVOVÁNÍ
  Zajištění potravy a to při využití místních supermarketů, obchodů s pečivem, trhů a restaurací (sodas) není v této zemi vůbec žádný problém. Celkově je Kostarika na nejlepší hygienické úrovni ze všech latinsko-amerických zemí, ale raději se do kuchyně, kde vám pokrm připravují nedívejte (co si budeme namlouvat v hospodách v ČR to také není o moc růžovější). Většinu pokrmů v restauraci tvoří: rýže, fazole, zelí, kuřecí a hovězí maso, ryby, sýry a vejce. Běžná snídaně nebo svačina v restauraci vyjde většinou na 1 - 4 US$ jedná se "gallo pinto" s něčím jako vejce, sýr, salám.... , sendvič se šunkou a sýrem, hamburger, placka a v ní maso nebo pečivo s jogurtem z obchodu a ke všemu kávu s mlékem. Oběd nebo večeře s nápojem (limo,pivo) se většinou pohybuje v rozpětí od 2-6 US$ a je to např. něco jako naše rizoto "arroz con pollo, xxx" (3US$), fazole a rýže a k tomu nějaké maso "casado con bistec" (3-4 US$) nebo ryba na různé způsoby (3- 5,5 US$). K pití v restauraci je možné získat "refresco naturale" (voda se šťávou) okolo 0,3 US$, cola,fanta atd. okolo 0,9 US$ nebo pivo za 0,7 - 1,5 US$ podle druhu a místa. V sodas se většinou alkohol nepodává! Před zahájením objednávání si zkontrolujte kolik se platí daň (pokud se platí), protože se pohybuje v rozmezí od 10 - 23 % z ceny!!!
  Ceny zboží v obchodech jsou ve většině případů v porovnání s ČR o dost vyšší např. jogurt 150ml za 0,6 US$, mléko 1 litr za 0,9 US$, balená voda 1,5 L. za 0,6 - 1,5 US$, Cola 2 L. za 1,5-2,5 US$, bageta 0,4 US$, konzerva sardinek 0,5 US$ konzerva s tuňákem 240g. za 1,5 US$, ananas za 0,5 US$, brambory 1kg 0,8 US$. Více informací o cenách naleznete samozřejmě v našem příběhu.

 • SLUŽBY
  Moc extra služeb jsme nevyužívali, ale pár přeci ano:
  Internet - je dostupný skoro v každém větším městečku. Ceny a způsob připojení se dosti liší podle lokality. Ceny jsou vyšší v místech s větším pohybem turistů. Pevné linky a nejlevnější internet naleznete samozřejmě v San Jose, kde se cena za 1h. internetu pohybuje okolo 0,8 US$. Vyšší cenu a pomalejší připojení(modem) naleznete jinde. Průměrné ceny jsou v rozmezí 3 - 4,5 US$ za 1h. Není však problém narazit na místa kde chtějí za internet i více jak 10 US$ za 1h.! V zapadlejších místech nemají většinou nainstalované fonty "CE" a díky tomu se vám některé české stránky neobjeví nebo jsou nečitelné.
  Poštovní služby- Jsou velice nespolehlivé a pomalé!!! - Pohled stojí v průměru okolo 0,3 US$ a známka do Evropy také 0,3 US$. Pohled odeslaný z hlavní pošty v San Jose 10.11.2001 dorazil na místo určení až 8.12.2001 t.j. za 1 měsíc!!! Pohled odeslaný 15.11.2001 z pošty v Puerto Jimenez zatím nedorazil a asi již nedorazí. Poštu doporučuji raději nepoužívat...
  Telefony - existují dva typy způsobu volání: 1.předplacená kartička s číslem, 2. normální tel.karta . Při volání pomocí předplacené karty se vytočí na kterémkoliv telefonu č.197 a pak se zadá číslo kupónu a pak číslo volané stanice. Nevýhoda je, že komunikace probíhá pouze ve španělštině a nemám během hovoru přehled o provolané částce. Při používání čipové karty je stejný způsob volání jako v ČR. Nevýhodou je, že ne v každém malém městečku je automat na čipové karty. Jinak čipové karty se dají určitě jednoduše "haknout", protože se jedná o starý typ čipu a telefony Schumberger... Cena hovoru do ČR je přibližně 0,8 US $ za minutu spojení. Levnější volání (nepatrná sleva) je v Po-Pá od 22:00 do 07:00h. o víkendu a státní svátek. Minimálně 220 Colonů potřebujete na sestavení spojení do ČR! Po prvních 10 sec. to sežere hodně a pak to jede docela pomalu.....
  Prádelny - V San Jose je možné využít takzvané samoobsluhy, kde si sami prádlo vyperete a v sušičce vysušíte. Cena se pohybovala za použití pračky s teplou vodou, sušičky a pracího prášku 5-6 US$ za max.7kg prádla. Má to své výhody a nevýhody... musím si prádlo hlídat a celkem u toho strávím min. 1,5h., ale je to levnější než při použití klasické prádelny. Pokud někde narazíte na normální prádelnu ( pouze větší městečka nebo hodně turistická centra), kde vám sami vyperou a prádlo vysuší, tak počítejte, že se cena pohybuje okolo 1,5 - 3,5 US$ za 1kg prádla. Prádlo někde dostanete již za 3h. nebo také až druhý den...

  Nestačí Vám to? Dotazy, komentáře, připomínky ? Prosím, napiště mi, rád vám odpovím a napíši více detailů. Děkuji.
 • Poslední aktualizace : 18.01.2005
  Copyright © 2001 - 2005 Pavel Světlík